April 7, 2021 |


I’m at the moment difficult myself to stay with a $70 funds for our household of six (two adults, two teenagers, a pre-teen, and a child. We’re additionally fostering an 8-month-old, however he solely has components by way of his g-tube proper now and that’s all coated by state insurance coverage.) This contains nearly all of our breakfasts, snacks, and dinners + most family merchandise (toiletries, female merchandise, and so on.). Jesse and I normally eat lunch at house. The youngsters have lunch in school.
For dwell updates, be sure you observe my Instagram Tales. See all posts on my $70 Grocery Price range right here.
I’ve been staying on the hospital the final three days — our candy Child D had his cleft lip restore surgical procedure on Monday and has been having just a few issues because of the surgical procedure. So, till issues resolve, Vanderbilt Kids’s Hospital is my new house away from house!
Due to the surgical procedure and a full weekend, I made a decision to only do a grocery pick-up order from Kroger. The one time we may work it out to do the pickup was actually minutes earlier than we needed to go away for the surgical procedure. So Jesse ran by Kroger to choose up our grocery order and I solely had a couple of minutes to set issues out, take photos, and put issues away, so these aren’t the most effective grocery photographs I’ve ever posted! However hopefully you get the purpose! 🙂
By the way in which, when Jesse went to choose up the groceries, they gave him this bag of samples!
It was stuffed with yummy snacks that ended up being a blessing whereas we had been ready within the hospital ready room through the surgical procedure!
Kroger Buying Journey
- Bananas — $1.27
- 4 Betty Crocker Mixes –$0.50 with the weekly digital deal
- 2 Breath Savers Mints — $0.99 every with weekly digital deal
- 2 Pineapple — $1.29 every
- 3-lb bag apples — $2.99
- Candy potatoes — $2.59
- Apple Juice — $0.99
- 2 cans Pringles — $0.99 every
- 5 containers pasta — $0.49 every
- Kroger cereal –$1.49
- 2 containers Cheerios — $1.79, plus used $1/2 digital coupon = $1.29 every
- Peanut Butter — $1.25
- Sugar — $2.49
- 2 luggage frozen peas — $1 every
- 2 cartons ice cream — $1.99 every
- Lettuce — $1.79
- 10-lb bag potatoes — $3.99
- Turkey breast — $2.50
- Half & Half — $1.99
- Milk — $2.59
- Cage-free eggs — $1.99
- 4 packages cheese — $1.50 every once you purchase 4
- Whole with tax: $59.87
Subscribe without cost electronic mail updates from Cash Saving Mother® and get my Information to Freezer Cooking without cost!
Learn Newer Publish
Source link